خريد بک لينک
گيفت کارت
بازي هاي دخترانه
دانلود اهنگ
رزرو آنلاين هتل خارجي
دانلود رمان جديد
رزرو آنلاين هتل خارجي
باسکول پند
دانلود فيلم با لينک مستقيم
کانکس
ثبت شرکت در عمان
خريد سکه سوکر استار ارزان
بتن سخت
فلنج

مقالات دانشجویی
تاريخ : 20 دی 1395 | 12:27 | نویسنده : مهدی | بازدید : 15
خسارت معنوی درحقوق و عدالت

در جوامع اولیه بشری خسارات وارده به افراد منحصر به خساراتی بود كه قابل سنجش بودند، به بیان دیگر مادی بودند و می شد آنها را اندازه گرفت

دانلود خسارت معنوی درحقوق و عدالت

خسارت معنوی درحقوق و عدالت
خسارت معنوی
حقوق و عدالت
حقوق
عدالت
خسارات 
ضرر معنوی
اعتبار و حیثیت
تحقیق
جزوه 
مقاله
پایان نامه
پروژه
دانلود تحقیق    
دانلود جزوه
دانلود مقاله
دانلود پایان نامه
دسته بندی فقه و حقوق اسلامی
فرمت فایل doc
حجم فایل 8 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 6

خسارت معنوی درحقوق و عدالت

 

خسارت

در جوامع اولیه بشری خسارات وارده به افراد منحصر به خساراتی بود كه قابل سنجش بودند، به بیان دیگر مادی بودند و می شد آنها را اندازه گرفت.

ولی به مرور زمان و با پیشرفت جوامع دامنه خسارات حاصله از یك عمل نیز وسعت بیشتری یافت، در گذشته خسارات صرفاً برای ترمیم ضرر و زیان مالی و مادی بود، ولی كم كم خسارات دیگری نیز به این نوع خسارات افزوده شد كه از آن جمله خسارتهای ممكن الحصول و حتمی الحصول بود، اوج تكامل حمایت قانون از افراد در الزام متهم و یا مجرم برای جبران خسارات معنوی زیان دیده بود.هر چند شاهد چنین دعاویی در محاكم نیستیم، ولی قانون چنین حقی را برای زیان دیده قایل شده است.

تعریف خسارت معنوی

مرحوم دكتر سیدحسن امامی از نویسندگان برجسته حقوقی كشور در تعریف خسارات معنوی می نویسد: ضرر معنوی عبارت است از صدمات روحی و كسر حیثیت و اعتبار شخص كه در اثر عمل بدون مجوز قانونی، دیگری باعث آن شده است.

تعریف دیگری كه در برخی قوانین آمده، می گوید: ضرر معنوی عبارت است از كسر حیثیت یا اعتبار اشخاص یا صدمات روحی. همچنین ماده یك قانون مسؤولیت مدنی مصوب 1339 با یك عبارت عام و كلی این تعریف را كامل كرد كه می گفت: "هر حق دیگری كه به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده" بنابراین ضررهای معنوی ممكن است ناشی از لطمه زدن به یكی از حقوق مربوط به شخصیت، حیثیت و شرافت افراد و یا در نتیجه صدمات روحی باشد.یك حقوقدان معتقد است: بنابر تعاریف ارایه شده می توان خسارات معنوی را به دو دسته كلی تقسیم كرد، دسته اول صدمات وارده به یكی از حقوق مربوط به شخصیت، شرافت و آزادیهای فردی می باشد و دسته دوم صدمات روحی و به طور كلی زیانی كه به عواطف افراد وارد می شود.دكتر موسوی افزود: معمولاً خسارات و زیانهایی كه در مواقع غیرواقعی از طریق رسانه ها به افراد وارد می گردد خسارات معنوی هستند كه موجب كسر حیثیت افراد می شود.

تاریخچه خسارات معنوی

در گذشته ضرر و خسارت معنوی را غیرقابل جبران می دانستند، و تنها استناد آنها این بود كه چون كسر اعتبار و حیثیت افراد و صدمات روحی قابل اندازه گیری نیست در نتیجه قابل جبران هم نمی باشد.

نوع فایل: word

سایز:8.00 KB

تعداد صفحه:6

دانلود خسارت معنوی درحقوق و عدالت


امتیاز :


طبقه بندی: ،
خسارت معنوی درحقوق و عدالت ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *