خريد بک لينک
گيفت کارت
دانلود اهنگ
رزرو آنلاين هتل خارجي
خواص مواد غذایی
رزرو آنلاين هتل خارجي
دانلود فيلم با لينک مستقيم
ثبت شرکت در عمان
خريد سکه سوکر استار ارزان
بتن سخت
فلنج

مقالات دانشجویی
تاريخ : 21 دی 1395 | 20:39 | نویسنده : مهدی | بازدید : 11
اهمیت و نقش جنگل ها

این تحقیق با فرمت ورد ، قابل ویرایش ، که در 15 صفحه تهیه شده استامروزه بحث منآبع طبیعی و محی زیست از جمله مسائلی است كه در بسیاری از محافل علمی جهان و حتی مجلات و روزنامه ها به وفور دیده و شنیده می شود و

دانلود اهمیت و نقش جنگل ها

دانلود اهمیت و نقش جنگل ها 
اهمیت و نقش جنگل ها 
نقش جنگل ها 
جنگل، مادر چشمه ها
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه 
دانلود تحقیق
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه 
دانلود پروژه
دسته بندی جغرافیا
فرمت فایل doc
حجم فایل 202 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 15

اهمیت و نقش جنگل ها 

 

امروزه بحث منآبع طبیعی و محی زیست از جمله مسائلی است كه در بسیاری از محافل علمی جهان و حتی مجلات و روزنامه ها به وفور دیده و شنیده می شود و در اكثر موارد هشدارها جدی و در مورد تخریب منآبع طبیعی و محیط زیست و به خطر افتادن قآبلیت سكونت كره زمین است . پژوهشهایی كه در چند ساله اخیر صورت گرفته و تغییرات عظیمی كه در شرایط طبیعی كره زمین به وقوع پیوسته بیانگر آن است كه كره زمین در حال گرم شدن و جنگل های آن در حال نآبودی است. لایة ازن كه كره زمین را از گزند اثرات زیانبار اشعه ماورآئ بنفش خورشید محفوظ می دارد روز بروز نازكتر می شود و احتمال بروز انواع سرطانها را افزایش می دهد. قدرت تولید مواد غذایی در سطح جهان به علت فرسایش خاك و بهره برداری بی روبه از زمین و آب در حال كاهش است. بسیاری از شهرهای بزرگ جهان از جمله تهران هوایی فوق العاده آلوده دارند، هوایی پر از اكسید كربن و تركیبات سرب و گوگرد كه همگی برای سلامتی انسان مضرند. فراوانی و تشدید سیلابها بویژه در سالهای اخیر حكایت از بروز اوضاع نابسامانی دارد كه بر سر منابع طبیعی تجدید شونده آمده است. این در حالی است كه هر سال تقریباً 17 میلیون هكتار از جنگل های جهان یعنی منطقه ای برآبر مساحت اطریش از بین می روند. در حالیكه این جنگل ها سهم قآبل توجهی در تولید اكسیژن، پالایش هوا، جلوگیری از فرسایش خاك و بروز سیلاب دارند.در این تحقیق به نقش و اهمیت جنگلهای جهان پرداخته شده است:

1- جنگل، مادر چشمه ها و رودخانه ها ست:

امروز با داشتن جمعیتی بالغ بر  65 میلیون نفر نظاره گر نابودی نه تنها باغها و كشتزارها بلكه شاهد از بین رفتن خانه و كاشانه و احشام و حتی جان مردم بوسیلة سیلابهای مهیبی هستیم که کمتر سابقه داشته است. با نگاهی به گذشتة‌ نه چندان دور در می یابیم بسیاری از مناطقی که زمانی بوسیلة‌ درخت و درختچه و بوته و گیاهان علوفه ای پوشیده شده بود، امروز بر اثر قطع بی رویة درختان، درختچه ها و بوته كنی و چرای مفرط و آتش سوزی حتی آثاری از درختان و درختچه های بومی در بعضی از استانها به چشم نمی خورد ، حال چه انتظاری غیر از این وقایع تلخ و ناگوار می توان داشت، كه گفته اند هر كسی آن درود، عاقبت كار، كه كشت.

با روندی که از سالها قبل در مورد قطع درختان در جنگل های جهان و جنگل های حفاظتی و حمایتی سایر نقاط جهان وجود داشته و کماکان نیز شاهد هستیم، اکنون نظاره گر بروز سیلابهای خطرسازی شده ایم که دست کم تا کنون دركشورهای سرسبز جهان مشاهده نشده است. این‌  حوادث‌  ناگوار  در  مناطق  ‌سرسبز جهان  كه  ‌روزگار  ‌درازی  ‌به  ‌بركت‌  وجود  پوشش‌  جنگلی  ‌انبوه‌،  بارشهای‌  منظم  ‌و  كافی‌،  خاكهای  ‌عمیق‌  و  حاصلخیز  و  تعادل  ‌پایدار  اكوسیستم‌،  بعنوان  ‌جزیره‌های  ‌امن  ‌و  مصون  ‌از  آفات‌  و  بلایای  ‌طبیعی  ‌همچون  ‌سیل‌  محسوب‌  می‌شد  بصورت  ‌وحشتناكی  ‌عیان  ‌شده  ‌است‌. می توان گفت ‌هر  چند  سیلابها  ناشی از  بارندگی  ‌هستند  ولی‌  آنچه  ‌بیشتر  موجب‌  بروز  سیلابها  شده‌اند،  عمل  ‌متقابل‌  و  قانونمند  طبیعت‌  در  برابر  بهره‌برداری‌های  ‌بی‌رویه  ‌انسان‌،  كاربری‌های  ‌نادرست‌  اراضی‌  و  استفاده‌های  ‌نابخردانه‌  انسان  ‌از  منابع  ‌بیكران  ‌آن‌  است‌.  طبیعت  ‌بویژه‌  مناطق‌  كوهستانی  ‌بنا  به  ‌ماهیت‌  خود  شكننده‌اند  و  فشارهای  ‌جمعیت‌  رو  به  ‌رشد  انسان  ‌و  استفاده‌های  ‌نامعقول‌  آنها  را  بر  نمی‌تابند  به  ‌همین  ‌دلیل  ‌با آهنگی ‌سریع ‌رو به ‌تخریب ‌گذاشته‌اند و برای‌ انسان‌ پیامدهای ‌ویرانگری‌ نظیر سیل ‌به ‌بار می‌آورند.

2- نقش اقتصادی جنگل:

به طور كلی درآمد جنگل را به صورت ملموس و غیر ملموس بررسی می نمایند، درآمد غیر ملموس آن در ارتباط با نقش و ویژگیهای جنگل است كه قبلاً بر شمرده شده است و غیر از  تولید مستقیم آن است. جنگل به عنوان یك واحد تولیدی پایا با درآمد مستمر می تواند نقش اقتصادی ارزنده ای در دراز مدت داشته باشد. گذشته از این فرآورده های جنگلی اعم از چوب و یا سایر محصولات فرعی دیگر چرخ هزاران هزار واحد تولیدی اعم از كوچك و بزرگ را در سراسر جهان به گردش در می آورند، زیرا جنگل تامین كننده مواد اولیه بسیاری از صنایع بوده كه آن صنایع با یكدیگر روابط متقابل بنیادی دارند. بطور مثال كارخانجات صنایع چوب و صنایع كاغذ با صنایع دیگر بیش از 100 نوع تبادل كالا دارند كه این موضوع نقش قابل توجهی در تحرك اقتصاد كشور دارد. علاوه بر این درختان منبع تامین مواد اولیه برای صنعت داروسازی مدرن نیز می باشند بطوری كه بیش از 25 درصد مواد مورد نیاز صنعت داروسازی مستقیماً از درختان بدست می آید. فواید دیگر جنگلها و مراتع را می توان در حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری، تامین غذا و مامنی برای وحوش و پرندگان و بالاخره اکوتوریسم دانست.

نوع فایل: word

سایز:202 KB 

تعداد صفحه:15 

دانلود اهمیت و نقش جنگل ها


امتیاز :


طبقه بندی: ،
اهمیت و نقش جنگل ها ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *