خريد بک لينک
گيفت کارت
رزرو آنلاين هتل خارجي
ثبت شرکت در عمان
رزرو آنلاين هتل خارجي
خريد سکه سوکر استار ارزان
بتن سخت
فلنج

مقالات دانشجویی
تاريخ : 20 دی 1395 | 11:10 | نویسنده : مهدی | بازدید : 16

تحقیق نیشابور شناسی

این تحقیق با فرمت ورد ، قابل ویرایش ، که در 33 صفحه تهیه شده استقدیمترین سندى كه از نیشابور یاد مى‏كند اوستا است كه با واژه «رئونت‏» به معنى جلال و شكوه از آن نام مى‏برد احتمالا این واژه بعدها به كلمه ریوند تبدیل شده كه اكنون نام دهستانى از توابع نیشابور است

دانلود تحقیق نیشابور شناسی

دانلود تحقیق نیشابور شناسی 
تحقیق نیشابور شناسی 
نیشابور شناسی 
نیشابور پیش از اسلام 
ورود اسلام به نیشابور 
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه 
دانلود تحقیق
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه 
دانلود پروژه
دسته بندی جغرافیا
فرمت فایل doc
حجم فایل 97 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 33

تحقیق نیشابور شناسی 

 

شهرستان نیشابور به مركزیت ‏شهر نیشابور، 9308  (1) كیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن طبق سرشمارى سال 1370 هـ . ش، ‏287/399 نفر است. تراكم نسبى جمعیت این شهرستان حدود 42 نفر در كیلومتر مربع مى‏باشد. 632 آبادى مسكون دارد و در قسمت مركزى استان خراسان واقع شده است. (2) 

این شهرستان با مختصات ریاضى طبق نقشه زیر با طول جغرافیایى بین 58 تا 59 درجه و عرض جغرافیایى بین 35 تا 37 درجه، محدود است از شمال به شهرستانهاى چناران و قوچان، از جنوب به شهرستانهاى كاشمر و تربت‏حیدریه، از مشرق به شهرستان مشهد و از مغرب به شهرستانهاى اسفراین و سبزوار. (3) 

این شهرستان داراى پنج ‏بخش است‏ به نامهای: 

تحت جلگه به مركزیت ‏بزغان و دهستانهاى تحت‏جلگه، طاغنكوه، فیروزه. 

زبرخان به مركزیت قدمگاه و دهستانهاى اردوغش، اسحاق‏آباد، زبرخان. 

سرولایت‏به مركزیت چكنه و دهستانهاى بینالود، سرولایت. 

میان جلگه به مركزیت عشق‏آباد و دهستانهاى غزالى، عشق‏آباد، بلهیرات. 

مركزى به مركزیت‏شهر نیشابور و دهستانهاى دربقاضى، ریوند، فضل، مازول. (4) 

دشت نیشابور در دامنه كوه بینالود قرار دارد، این رشته كوه در دنباله رشته كوه البرز در جهت ‏شمال‏غربى و جنوب‏شرقى كشیده شده است. مرتفع‏ترین قله این رشته كوه با 3400 متر در شمال نیشابور قرار دارد كه در همان حال بلندترین قله خراسان به‏شمار مى‏آید. 

دشت مرتفع نیشابور محصور بین كوههاى بینالود و كوه‏سرخ، فلات ایران را به دشتهاى آسیاى مركزى مرتبط مى‏سازد و این مسیر در طى قرنهاى متمادى همواره یكى از مهمترین شاهراه ها بوده و جهت مسافرت و حمل و نقل و نیز لشكركشى‏ها مورد استفاده بوده است. متاسفانه طوایف مهاجم نیز از این شاهراه به منظور یورشهاى ددمنشانه خود بهره برده‏اند.

نیشابور در دوران پیش از اسلام 

گفتار فردوسى، قدمت نیشابور را به دورانهاى باستان مى‏برد و شعر وى گواه بر وجود این شهر در اساطیر ملى ایران است. درباره به سلطنت رسیدن كیكاوس مى‏گوید: بیامد سوى پارس كاووس كى

جهانى به شادى نو افكند پى

فرستاد هر سو یكى پهلوان

جهان‏دار و بیدار و روشن‏روان

به مرو و نشابور و بلخ و هرى

فرستاد هر سو یكى لشكرى

نیشابور پس از اسلام 

بنا به نوشته مورخان و جغرافی دانان عرب‏زبان مانند ابن‏رسته، مقدسى، اصطخرى، ابن‏حوقل و یاقوت حموى، شهر نیشابور، یك فرسنگ در یك فرسنگ بوده و بازار و میادین و دكاكین و كاروانسراهاى بسیار داشته است كه از لحاظ اقتصادى «انبارگاه مال‏التجاره فارس و كرمان و هند یعنى ولایات جنوبى و همچنین رى و جرجان و خوارزم‏» بوده است. در این دوره یعنى در قرون وسطى ایالت‏خراسان به چهار قسمت‏یعنى چهار ربع تقسیم مى‏گردیده و هر ربعى به مركزیت‏ یكى از چهار شهر بزرگ نیشابور، مرو، هرات و بلخ خوانده مى‏شده و در زمانهاى مختلف یكى از این شهرها مركزیت تمام خراسان بزرگ را به عهده داشته 

ورود اسلام به نیشابور 

در سال‏17 یا23 هجرى، عمربن خطاب خلیفه دوم احنف‏بن قیس را براى فتح خراسان فرستاد و پس از آن در سال 32 هجرى عثمان بن عفان خلیفه سوم عبدالله بن عامر را به خراسان گسیل داشت و چنان كه حاكم نیشابورى مى‏نویسد: «در زمان خلافت عثمان كنارنگ مجوس كه والى خراسان بود به عبدالله عامر نامه نوشت و او را از مرگ یزدگرد پادشاه ساسانى آگاه ساخت و به خراسان دعوت نمود. 

نوع فایل: word

سایز:97.0 KB 

تعداد صفحه:33 

دانلود تحقیق نیشابور شناسی


امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق نیشابور شناسی ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *